MASTERBATCH

Masterbatch imalatının gerçek tarifi; Pigment ve katkıların beslenmesi, Masterbatch imalatında çift vidalı extrüder kullanımı.

Plastik sektöründe, pigmentleri ve polimer matriksleri içindeki katkı maddelerini iyi bilenler Masterbatch (MB) karakteristiklerini iyi oluştururlar. Masterbatchler genellikle granül şeklindedir. Pigment türüne bağlı olarak, aralarındaki farkı çizersek beyaz masterbatch, siyah masterbatch, renkli masterbatch ve katkılı masterbatchlerdir.

Masterbatch genel olarak iki içerikten oluşur;

 1. Taşıyıcı matris
 2. Aktif içerik

Aktif içerik taşıyıcı matris içerisine karıştırılmıştır. Taşıyıcı matrisin genellikle masterbatch'i kullanacağınız hammadde ile uyumlu olması gerekir. Örneğin mavi renkte şişe üreteceksiniz. Aktif içeriği mavi pigment ve taşıyıcı matrisi polietilen olan bir formülasyon kullanırsınız. Bu iki içeriğin haricinde belki bazı katkılar da olabilir. (antioksidan, uyumlaştırıcı vs.)

Daha detaylı bilgi için teknikdestek@polimerteknik.com

Masterbatchler; Film, şişe, thermoform, enjeksiyon, ambalaj sektörü ve boru uygulamaları için düşük yoğunluklu polietilen ve polipropilen taşıyıcılı, beyaz eşya ve otomotiv sektörü için polistren veya ABS taşıyıcılı olarak üretilebilir. Beyaz renkte masterbatch’lerde kullanılacak pigment oranları, genellikle müşteri talepleri ve kullanım alanına göre belirlenir.

Masterbatch hazırlanması oldukça zor bir kompaunddur. Çünkü çoğu zaman yüksek oranlarda pigment ve katkı maddeleri baz polimer içinde çalışması gerekir.

Antisplit  masterbatch üretiminde normal  masterbatch  üretiminde olduğu gibi yüksek  oranda  dolgu malzemesinin  ana hammadde içine yüklenmesi  neticesinde elde edilen masterbach  olduğunu daha önceden  belirtmiştik. Burada kullanılan dolgu malzemeleri genelde Kalsit  (CaCO3 ), Talk malzemeleridir. İki farklı malzemenin birbiri ile bağdaşması zor bir durumdur. Bu nedenle makine seçimi ve kullanılan katkılar üretimin kolaylaşmasında; yüklenen dolgu malzemelerinin miktarının artmasında, yüklenen dolgu malzemelerinin miktarının artmasında ve ürün kalitesinde önemli etkendir.

Antisplit masterbatch yapımında çeşitli katkılar kullanılır. Bunlar PE wax, Çinko stearat, kalsiyum stearat ya da bu 3 katkı yerine tek başına yeterli olabilen proses ajanları kullanılmaktadır. PE wax dış kaydırıcı ve dipersiyon ajanı, kalsiyum steart iç kaydırıcı ve akışkanlık artırıcı, çinko stearat dış kaydırıcı fonksiyon görmektedir. Aşağıda verilen örnek genel formülasyonlar da bunu görebilirsiniz.


Malzemeler Oran (phr)
LLDPE (50MFI)      30
Kalsit (CaCO3)      70
PE Wax      2,5
Kalsiyım Stearat      2,5

 

Özellikle bu göreve uygun çift vidalı, POEX ekstruderlerdeki üretim yerleşimi aşağıda verilmiştir.

Masterbatch üretimi için 3 Süreç vardır.

Önceden Karışım Süreci
 1. Polimer granülü
 2. Granül değirmeni
 3. Wax
 4. Pigment
 5. Toz polimer
 6. Mikser, örneğin ısıtıcı-soğutuculu mikser
 7. Volumetrik besleyici
 8. Çift vida extruder POEX
 9. Cebri Vakum

Ayrı Ayrı Besleme Süreci

 1. Polimer granülü
 2. Polimer silo
 3. Wax
 4. Pigment (ler)
 5. Mikser
 6. Gravimetrik besleyici
 7. Çift vida extruder POEX
 8. Degazör
 9. Cebri Vakum
Masterbatchler için Renk Eşleştirme Süreci
 1. Masterbatch bunkeri
 2. Gravimetrik besleme
 3. Çift vida extruder POEX
 4. Degazör (vakum pompası)
 5. Kafa

Masterbatch için POEX extruder.

Avantajları

POEX serisi extruderler derin vida kanalları ile ayırt edilir, bu da aşağıda sıralandığı gibi masterbatch üretiminde önemli avantajlar sağlar.

 • Geliştirilmiş yüksek hacim alımı
 • Güvenli gaz giderme
 • Güvenli kullanım, özellikle kesime duyarlı pigmentlerde güvenli kullanım

Bazı durumlarda pigmentler çok düşük yoğunlukta olurlar ve masterbatch extruderlerinde çıkış kapasitesi extruder içine hammadde alımı ile belirlenir. Burada POEX extruderde 1.800 rpm ve geniş vida hacmi ile çok yüksek verimlilik elde edebilirsiniz.